Bir Çevirmenin Dünyası

Bir çevirmen gözüyle her şey…

Ülkem Ateş Çemberi İle Kuşatılmış İken…

Yıl 1944. İskenderun-Haydarpaşa yataklı vagon koridorunda bir çocuk
kendi başına, birazda gürültülü oynarken yan kompartmanda orta yaşlı bir beyefendi de çocuğu izlemekteydi. Bir ara gözü orta yaşlı beyefendiye takılan çocuk çıkardığı gürültünün farkında olarak mahcubiyetle durakladı. Beyefendi gülümseyerek “senin adın ne bakayım?” diye sordu. Çocuk, “Hasan İzzet” diye cevapladı. Beyefendi önce irkildi, daha sonra yüzünde büyük bir mutlulukla “İnşallah onun kadar büyük bir adam olursun” dedi. Fransa’dan kısa bir süre önce dönmüş bulunan büyük insan Behiç Erkin’in bu sözlerini, bugün 78 yılını devirmiş olan o çocuk, hayatı boyunca hiç
unutmadı. 

Bu sözleri unutmayan o çocuk benim babam. Adını gururla taşıdığım Hasan İzzet Altınanıt. Behiç Erkin’in “İnşallah onun kadar büyük bir adam olursun” dediğinde kast ettiği kişi ise Hasan İzzet Paşa. 3. Ordu Komutanı’yken Sarıkamış Harekatı kış şartlarına uymadığı için, idamı bile göze alarak karşı çıkan ve baharın beklenmesi gerektiğini söyleyen Hasan İzzet Paşa. Bu yüzden de Harp Okulu’nda öğrencisi olan Enver Paşa’nın “Öğretmenim olmasaydınız sizi idam ettirirdim” dediği ve bunun üzerine görevinden istifa eden Hasan İzzet Paşa.
Ve babam dedesini yazdı. Kitabın adı: Sarıkamış: Ülkem Ateş Çemberi İle Kuşatılmış İken…
Büyük dedem Hasan İzzet Paşa, Sarıkamış olayından sonra ailesinin “Bütün elindeki belgeleri açıkla” baskısına rağmen, “Ülkem ateş çemberi ile kuşatılmış iken, içerde ikinci bir yangını ben çıkaramam” diyerek, elindeki belgelerin büyük bölümünü, en önemlisi günlüğünü yaktırmış. Kitabın adı da buradan geliyor.Bu yüzden kitap ona ve tüm gazi ve şehitlerimizin aziz anılarına ithaf edildi. 
Babamın kitabı söz konusu olduğunda tarafsız olmam beklenemez. Ama şunu söyleyebilirim: “Tarihimizde acı bir olay olan Sarıkamış olayını onu yaşayan kişinin torununun kaleminden okumak güzel olur.”
Bana gelince…
Kızı olarak babamın böyle bir esere imza atmış olmasının gururunu yaşıyorum.  
Reklamlar

One comment on “Ülkem Ateş Çemberi İle Kuşatılmış İken…

  1. Ömer SÖKMEN
    10 Mayıs 2013

    Ne mutlu sana….

    Beğen

Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 10 Mayıs 2013 by in Kitap Yorumları, Tüm Yazılarım and tagged , , , .
%d blogcu bunu beğendi: