Bir Çevirmenin Dünyası

Bir çevirmen gözüyle her şey…

Ben bir duran kadınım

Bir insan hem sosyolog, hem şehir planlamacı, hem jinekolog, hem mimar, hem dil uzmanı, hem doktor olamaz. Olmaya kalkarsa da “White Sea” diyerek kendini rezil eder.
Kimsenin dil bilmesini beklemiyoruz. Bu, bir parça ilgi, biraz fırsat meselesidir. Tek istediğimiz herkesin haddini bilmesi…Bilmediği, uzmanlık alanı olmayan konularda ahkam kesmemesi, gerektiğinde bir bilene sorması…
Aksi olduğunda yatak odamıza, içeceğimize, tarihi değerlerimize, parklarımıza, giyim tarzımıza müdahale edip asıl yapması gereken işi unutur. İşte o zaman karşısında böyle bir kitle bulur. “Yeter! Haddini bil” der o kitle.
Ne biber gazı durdurabilir, ne tazyikli su, ne de gözaltı tehditleri… Öyle bir kenetlenir ki ne olduğunu, nasıl olduğunu anlamazsın. Tek bir yumruk olur ve sana karşı durur.
 Duran insanlar çıkar ortaya; her geçen gün artar sayıları… Kendi istekleriyle dururlar dimdik ayakta. Sana karşı, düşünce yapına karşı bir duruştur bu ve sen DURDURAMAZSIN. Parayla ve bizlerin vergileriyle mitinglere getirdiğin kitle de…
O insanlar, yani BİZ, isyancı değiliz; çapulcu değiliz. Hoş, bu durumdan dolayı böyle adlandırılmaktan gurur duyuyoruz. 
BİZ, sadece özel hayatımıza karışan zihniyete, tarihi dokumuzu yok edenlere, rant uğruna yeşili elimizden alanlara, 14 yaşında tecavüze uğrayan çocukları görmezden gelenlere, çıkarları için bizi bölmeye çalışanlara, kadın cinayetlerinde kulaklarının üzerine yatanlara, kadroların yandaşlarla doldurulabilmesi için sınavlarda yapılan hilelere, yandaş medyaya, adalet sisteminin çökertilme çabalarına karşı duruyoruz. Ve durmaya devam edeceğiz.
NOT: Hesabım falan hacklenmedi. Bu kişisel görüşümdür ve bir Cumhuriyet kadını olarak sonuna kadar arkasındayım. Bu yüzden gözaltına alınacaksam da umurumda değil. Sadece gurur duyarım. 

Reklamlar

Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 21 Haziran 2013 by in Gündem, Tüm Yazılarım and tagged , , , .
%d blogcu bunu beğendi: